Aktualności

Zbierz dane i wyciągnij wnioski - statystyka w Akademii Widzewa

Gościem Antoniego Figlewicza w najnowszej odsłonie audycji "Młodzieżówka" był Wiktor Wróbel z Akademii Widzewa. Tematem rozmowy było wykorzystywanie danych statystycznych w pracy Akademii.

Jedną z podejmowanych kwestii w trakcie programu była istota systemu monitorowania. - W dzisiejszych czasach monitoring GPS jest dostępny dla coraz większej liczby klubów piłkarskich. Jest to narzędzie wykorzystywane już od pewnego czasu i jest czymś normalnym. My jako Akademia rozwijamy się, dlatego staramy się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Monitoring GPS jest bardzo ważnym narzędziem w zakresie planowania pracy. Ja jako osoba odpowiedzialna za obszar motoryczny przedstawiam swoje plany trenerom, a GPS bardzo mi tę pracę porządkuje - powiedział Wiktor Wróbel na antenie Widzew.FM.

Od tej rundy system Catapult obsługują dwie najstarsze kategorie wiekowe Akademii. - Pierwsza drużyna już od jakiegoś czasu korzysta z systemu Catapult i bardzo się cieszę, że najstarsze roczniki Akademii również mogą z niego korzystać. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że możemy obserwować i analizować jak bardzo mecz piłkarski w IV lidze różni się od meczu w I lidze. Oczywiście jest to kolosalna różnica, natomiast sposób zarządzania procesem treningowym może nam pomóc w tym, żeby zawodnicy adaptowali się do określonych wysiłków - mówił gość audycji.

Podczas rozmowy pojawiło się pytanie o to, co dzieje się z zebranymi statystykami. - Zbieranie danych tylko po to, żeby je zbierać mija się z celem i jest to strata czasu. System generuje bardzo dużą liczbę parametrów i zostaje kwestia zarządzania tym, co jest istotne dla sztabu szkoleniowego. Parametry, które nas interesują omawiamy na spotkaniach. Po każdym meczu przedstawiam analizę z punktu widzenia motorycznego. Ona jest dodatkiem do materiału wideo i na tej podstawie wyciągamy wnioski. Ciężko patrzeć tylko na liczby, nie wiedząc jak przebiegał mecz - ocenił pracownik Akademii.

W trakcie audycji poruszono także temat czynników pozasportowych. - Jest ryzyko, że można utonąć w statystykach i zapomnieć, że pochodzą one od ludzi, a czynnik ludzki jest bardzo istotny. Sama liczba może coś pokazać, ale jak nie wiemy, czemu coś się wydarzyło to warto porozmawiać z zawodnikiem. Trzeba wziąć pod uwagę jakość snu, energię, samopoczucie czy chęć do treningu. Te dane pokazują nastawienie do treningu - dodał Wiktor Wróbel.

Cały program jest dostępny do odsłuchu za pośrednictwem archiwum na stronie widzew.fm, a także na platformie Spotify.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Prezentacja Autokaru 28.06.2022

Prezentacja Autokaru 28.06.2022

Tabela rozgrywek

1 Miedź Legnica 77
2 Widzew Łódź 62
3 Arka Gdynia 61
4 Korona Kielce 56
5 Odra Opole 51
6 Chrobry Głogów 50
7 Sandecja Nowy Sącz 47
Pełna tabela