Aktualności

Widzew Łódź rusza z programem wsparcia dla młodych piłkarzy z Ukrainy

Widzew Łódź rozpoczyna kompleksowy program wsparcia dla młodych piłkarzy z Ukrainy - będą mogli oni trenować w Akademii Widzewa, otrzymają również pomoc w zakresie zakwaterowania i wyżywienia. Program będzie nadzorował Oleksii Bilorukavyi, który objął w Akademii funkcję trenera i koordynatora ds. relacji społecznych.

Widzew Łódź cały czas intensywnie działa na rzecz ludności cywilnej Ukrainy oraz uchodźców, którzy szukają w Polsce schronienia przed działaniami wojennymi. W oficjalnym sklepie Widzewa Łódź przy al. Piłsudskiego 138 trwa zbiórka produktów, które trafią następnie do Lwowa - miasta partnerskiego Łodzi. Klub zdecydował, że mecz z Odrą Opole obejrzą ukraińskie dzieci, które przyjechały do Łodzi w ostatnich tygodniach i przebywają w miejskich domach dziecka. W miniony poniedziałek odbyło się specjalne charytatywne wydanie programu "Robotniczy Talk-Show" z udziałem Andrzeja Michalczuka, urodzonego w Ukrainie byłego piłkarza Widzewa. Podczas transmisji udało się zebrać ponad 2100 zł, które również trafią na rzecz uchodźców z Ukrainy. Do wtorku 15 marca trwa licytacja pakietu "Sponsora Meczu z Odrą Opole". Firmy, które chciałyby wylicytować pakiet sponsorski, mogą zgłaszać się na adres mailowy lukasz.kolecki@widzew.com. Cała kwota przeznaczona zostanie przez Klub na działania pomocowe dla Ukrainy.

Zaplanowany na 18 marca mecz z Odrą Opole będzie symbolicznym zakończeniem działań doraźnych Klubu, który jednak pracuje już nad szeroko zakrojoną pomocą systemową, przede wszystkim dla młodych piłkarzy z Ukrainy.

Widzew Łódź - jako pierwszy klub piłkarski w Polsce - zdecydował o uruchomieniu kompleksowego programu wsparcia dla młodych adeptów futbolu z Ukrainy. Program skierowany jest zarówno do dzieci, które w ostatnich dniach uciekły z ogarniętego działaniami wojennymi kraju i znalazły schronienie w Łodzi, jak również do tych, które mieszkają w Łodzi od dłuższego czasu, ale wcześniej trenowały piłkę nożną w swojej ojczyźnie.

Widzew Łódź jest w trakcie nawiązywania kontaktu z kilkoma akademiami piłkarskimi z Ukrainy. Władze spółki wraz z właścicielem - firmą Avallon - a także we współpracy ze sponsorami i partnerami Klubu - pracują nad dużym projektem pomocowym, pozwalającym przyjąć od 30 do 60 osób - dzieci z akademii ukraińskich z opiekunami - i zapewnić im kompleksową opiekę oraz udostępnić im możliwość regularnych treningów w Akademii Widzewa. Dzieci młodsze, do 11. roku życia, po skontaktowaniu się z Akademią, będą mogły natomiast trenować w grupach Młodego Widzewa.

Program będzie nadzorował urodzony w Ukrainie Oleksii Bilorukavyi, który od poniedziałku obejmie w strukturach Akademii funkcję trenera i koordynatora ds. relacji społecznych. - Program ma być odpowiedzią na potrzeby dzieci z Ukrainy, które na razie, m.in. ze względu na barierę językową, nie mogą rozpocząć nauki w polskich szkołach. Oferujemy im zajęcia sportowe, możliwość profesjonalnej kontynuacji treningów, będziemy również organizować zajęcia integracyjne z dziećmi z Polski. Oleksii będzie zajmował się nawiązywaniem relacji z klubami zagranicznymi, a także koordynacją pobytu w Łodzi młodych piłkarzy oraz ich rodzin - mówi Maciej Szymański, dyrektor Akademii Widzewa.

Nowy trener i koordynator ds. relacji społecznych Oleksii Bilorukavyi posiada licencję trenerską UEFA B oraz licencję trenera indywidualnego. Wcześniej pracował w szkółkach piłkarskich w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Dobrze zna język polski, angielski, hiszpański i portugalski.

- Wcześniej pracowałem z wieloma zawodnikami z zagranicy, więc jestem gotowy do podjęcia tego wyzwania. Poza zapewnieniem dzieciom udziału w zajęciach piłkarskich, postaramy się też by miały dobre warunki bytowe i możliwość nauki, także języka polskiego. Ponadto, niezwykle ważny będzie też kontakt z tymi młodymi zawodnikami także poza treningami. Będziemy stale dbać o nich oraz ich rodziny i postaramy się zaspokoić także inne potrzeby życia codziennego, tak by po prostu czuli się tutaj dobrze - powiedział Bilorukavyi po podpisaniu umowy z Klubem.

W pierwszej kolejności, z oczywistych względów, program będzie skierowany do dzieci z Ukrainy. Niewykluczone jednak, że w przyszłości dotyczyć będzie także młodych adeptów futbolu z innych krajów.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Prezentacja Autokaru 28.06.2022

Prezentacja Autokaru 28.06.2022

Tabela rozgrywek

1 Miedź Legnica 77
2 Widzew Łódź 62
3 Arka Gdynia 61
4 Korona Kielce 56
5 Odra Opole 51
6 Chrobry Głogów 50
7 Sandecja Nowy Sącz 47
Pełna tabela