Aktualności

Widzew buduje sieć skautingową

Akademia Widzewa nie próżnuje i tworzy kolejne struktury. Wszystko po to, by w przyszłości zasilać szeregi widzewskiej młodzieży utalentowanymi piłkarzami z całego kraju.

Skauting jest nieodłącznym elementem pracy klubowych akademii, które mają na celu nie tylko doskonalić swój proces szkolenia, ale również ściągać uzdolnionych zawodników z mniejszych szkółek piłkarskich. - Widzew to klub posiadający markę, która przyciąga i sprawia, że zawodnicy z całego kraju decydują się na szkolenie pod naszymi skrzydłami i chcą być częścią tego klubu - powiedział Maciej Szymański w 64. odcinku programu #Piłsudskiego138, który poświęcono projektowi  "Młody Widzew” i rozwojowi procesu pozyskiwania utalentowanych zawodników.

Organizacja siatki skautingu w Akademii Widzewa rozpoczęła się w sezonie 2019/20 od współpracy z czterema osobami, które były odpowiedzialne za obserwację rozgrywek w okręgach: sieradzkim, piotrkowskim, skierniewickim i łódzkim. W bieżących rozgrywkach, pomimo ograniczeń związanych z koronawirusem, siatka skautów została rozszerzona na teren całego kraju. - Nasza wiedza na temat wyróżniających się zawodników ciągle się powiększa i powinno mieć to wpływ na proces rekrutacji do Akademii. To jednak proces, który wymaga współpracy, wymiany doświadczeń i szkolenia. Musimy określić, czego wymagamy przykładowo od swoich przyszłych bramkarzy, napastników i jakie cechy mają oni sobą reprezentować.

Sieć widzewskich skautów tworzą między innymi kibice czterokrotnego mistrza Polski, co jest swoistym ewenementem w polskiej piłce. Do centrali Akademii regularnie docierają informacje na temat ciekawych zawodników z całej Polski, które są następnie weryfikowane i poddawane selekcji. Czas obserwacji kandydata do gry w klubowej kuźni talentów jest określany indywidualnie, na podstawie potencjału polecanego młodego piłkarza. W jej trakcie oceniane są różne cechy kandydata, a informacje zbierane są od kilku różnych źródeł i obserwatorów.

- Jeżeli mówimy o zawodnikach z Polski, to musimy sprawdzić na ile jest to osoba samodzielna, jak sobie poradzi w momencie zmiany otoczenia, zamieszkania w bursie. To całoroczny proces, który lubi cisze. We wrześniu musimy myśleć o tym, kogo chcielibyśmy pozyskać do Akademii w letnim okienku. Obecnie jesteśmy na etapie rekonesansu, a kolejną rundę poświęcimy na weryfikację poszczególnych zawodników. Wszystko po to, by do Widzewa trafiali zawodnicy o jak największym potencjale - stwierdził dyrektor Akademii Widzewa.

Etap tworzenia klubowej siatki skautingowej, a także procesu rekrutacji, jest jeszcze na etapie budowy, dlatego ciągle istnieje duża możliwość popełnienia błędów przy doborze kandydatów na piłkarzy, którzy rozwijają się w bardzo indywidualny sposób. - Nieudane transfery będą zdarzać się zawsze, ale każdy taki ruch jest wartością dodaną, która wpływa na zmiany naszego systemu i wznosi go na wyższy poziom. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale jesteśmy na dobrej drodze.

Elementem budowy struktur pomagających pozyskiwać zdolnych piłkarzy do klubu, a także dającym możliwość rozwoju współpracownikom Akademii i początkującym skautom, jest kurs organizowany we współpracy z IPSO. Planowany termin szkolenia to 24-25 października. Zajęcia odbędą się w "Sercu Łodzi". [ZAPISZ SIĘ NA KURS]

- Widzew ma potencjał, by stać się klubem międzynarodowym. Zachęcamy do udziału osoby, które są na początku swojej drogi w skautingu, ale również naszych skautów, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności. Na najlepszych uczestników czeka nagroda w postaci stażu w działach analizy i skautingu Akademii Widzewa. Jesteśmy otwarci na wymianę doświadczeń - mówił Szymański w rozmowie z Łukaszem Czuku.

Więcej na temat tworzącej się aktualnie siatki skautingu można posłuchać poniżej, w zapisie 64. odcinka internetowego magazynu #Piłsudskiego138 od WidzewTV [SUBKSKYRBUJ]:


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Tabela rozgrywek

1 Korona Kielce 22
2 Widzew Łódź 20
3 Sandecja Nowy Sącz 16
4 Miedź Legnica 15
5 Podbeskidzie Bielsko-Biała 15
6 GKS Tychy 15
7 ŁKS Łódź 14
Pełna tabela