Aktualności

Stopy widzewskich sportowców pod opieką naukowców z Łukasiewicza

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Przemysłu Skórzanego (Łukasiewicz-IPS) została partnerem Akademii Widzewa. W ramach projektu polscy naukowcy przeprowadzą kompleksowe badania stóp młodych widzewiaków.

Współpraca z Łukasiewicz - IPS wykracza poza ramy zwykłego projektu naukowo-rozwojowego. Dla Akademii Widzewa to przede wszystkim działania diagnostyczne, które pozwolą zadbać o zdrowie najmłodszych widzewiaków. Bezpośrednią korzyścią dla piłkarza, jego rodziców i sztabu szkoleniowego będzie uzyskanie obrazu kośćca, stawów oraz mięśni stopy i możliwość zaawansowanych konsultacji podologicznych oraz ortopedycznych. Nowością, a tym samym wartością dodaną projektu, będą profesjonalne diagnozy o kontynuowaniu gry w specjalnych zindywidualizowanych wkładkach.

- Współpraca z Siecią Badawczą Łukasiewicz jest dla nas istotna z dwóch względów: troski o zdrowie naszych zawodników, a także współpracy przy innowacyjnych projektach badawczych. Dzięki badaniom dowiemy się więcej na temat prawidłowej postawy naszych najmłodszych zawodników w kategoriach U12 - U14. Zdobyta wiedza będzie stanowiła niezbędne uzupełnienie dotychczasowych testów, które są przeprowadzane przez naszych trenerów przygotowania motorycznego - stwierdza Maciej Szymański, dyrektor Akademii Widzewa.

Dzięki skanowaniu stopy skanerem 3-d naukowcy będą potrafili pozyskać także informacje na temat niezaleczonych mikrourazów, które mogą w przyszłości stać się źródłem poważnych kontuzji. Młodych piłkarzy Akademii Widzewa przebadają najlepsi specjaliści w zakresie antropologii i podologii, pracujący na co dzień w krakowskim Zakładzie Podologii i Ergonomii NCP będącym częścią łódzkiego Łukasiewicz - IPS.

Badania prowadzone przez Łukasiewicz-IPS stanowią część szerszego projektu naukowego, pozwalającego na dobranie materiału w taki sposób, aby obuwie "rosło" wraz z dzieckiem. Powodzenie projektu pozwoli na skonstruowanie i wyprodukowanie przez polskich producentów obuwia dla młodego piłkarza, w którym mógłby uprawiać ulubiony sport bez dyskomfortu związanego z przyrostem stopy.

- We współczesnym świecie o sukcesach piłkarzy stanowią nie tylko umiejętności - podkreśla Arkadiusz Adamczyk, dyrektor Łukasiewicz - IPS. - Zanim zawodnik założy but piłkarski, przechodzi on tysiące testów, a o dyspozycji piłkarza w danym dniu często decyduje komfort i wygoda obuwia. W piłce nowinki techniczne są mniej dostrzegane niż np. w skokach narciarskich, gdzie każdy detal kombinezonu czy element nart może zdecydować o przewadze skoczka. Ale nie znaczy to, że ich nie ma. But jest pierwszym elementem, który decyduje też o bezpieczeństwie zawodnika i chroni go przed kontuzją. Jak pokazuje choćby przykład Przemysława Kity unikanie urazów przez pojedynczych piłkarzy może być kluczem do zwycięstwa całej drużyny - dodaje.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Skra Częstochowa 24.09.2021 cz. III

Widzew Łódź - Skra Częstochowa 24.09.2021 cz. III

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 23
2 Korona Kielce 22
3 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18
4 GKS Tychy 18
5 ŁKS Łódź 17
6 Odra Opole 17
7 Arka Gdynia 16
Pełna tabela