Aktualności

Portugalski ekspert w Akademii Widzewa

Tomas Pereira, były współpracownik Portugalskiej Federacji Piłkarskiej, a także Sportingu Lizbona, został koordynatorem metodologii Akademii Widzewa.

32-letni szkoleniowiec doświadczenie w pracy z młodzieżą zbierał jednak również poza ojczyzną, w Norwegii, pracując między innymi w ekstraklasowym Lillestrom. Tomas Pereira to także autor książek o tematyce piłkarskiej, mający na koncie wykłady na kursach piłkarskich organizowanych przez Portugalską Federację Piłkarską, w której pełnił funkcję asystenta trenera reprezentacji do lat 16.  Pereira przekonał do siebie jednak nie tylko doświadczeniem i umiejętnościami, ale również konkretną wiedzą w zakresie metodologii pracy, wzbogaconą o wnikliwą analizę widzewskiego środowiska.

- Gdy rozpoczęliśmy rozmowy o dołączeniu do klubu Tomas wykazał się bardzo dużym zaangażowaniem i inicjatywą. Od samego początku śledził mecze Widzewa w II lidze w klubowej telewizji, a przygotowując prezentacje dotyczące pracy w klubie wykorzystywał klubowe motywy czy zdjęcia. Widać było duży profesjonalizm oraz wysoką kulturę pracy przy jednoczesnym szacunku do tego, co było przedstawiane przez Akademię. Był to istotny czynnik przy ostatecznym podjęciu decyzji o współpracy - zdradza Maciej Szymański, dyrektor Akademii Widzewa.

Portugalczyk, oprócz koordynowania metodologii, będzie także odpowiedzialny za rozwój działu analiz, który powstał w klubie w sezonie 2019/20. Dodatkowo, będzie wspierał dział skautingu klubu - nie tylko poprzez wdrażanie procedur obserwacji zawodników oraz identyfikację potencjału, ale również rozszerzając zakres obserwacji na kraje południowej Europy (Portugalia, Hiszpania) i Skandynawię z racji na swoją przeszłość zawodową w Norwegii.

Pereira ma być bodźcem do rozwoju trenerów oraz inspiracją do pracy, wykorzystując przy tym najlepsze wzorce szkoleniowe, jakie bez wątpienia występują w Portugalii, która słynie z efektywnego szkolenia młodych piłkarzy. Wraz z Maciejem Szymańskim i Kamilem Wojkowskim będzie on odpowiedzialny za edukację trenerów zarówno podczas jednostek treningowych jak i cyklicznie organizowanych warsztatów. Z portugalskim trenerem bezpośredni kontakt będą mieli także zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych w klubie, między innymi podczas zajęć na boisku jak i analiz.

- Dążymy do tego, aby Akademia Widzewa stawała się coraz lepsza i dołączyła do wiodących akademii piłkarskich w kraju. Zdecydowaliśmy się na zaproszenie Tomasa do współpracy z klubem, ponieważ wierzymy, że wniesie on istotną wartość dla rozwoju jego struktur oraz konkretną wiedzę. Przed przyjściem do Widzewa odbyliśmy wiele wideokonferencji, które miały na celu pokazać obecny stan funkcjonowania Akademii Widzewa oraz poznać spojrzenie Tomasa na cały proces szkoleniowy - wyjaśnia Szymański.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Tabela rozgrywek

1 Korona Kielce 22
2 Widzew Łódź 20
3 Sandecja Nowy Sącz 16
4 Miedź Legnica 15
5 Podbeskidzie Bielsko-Biała 15
6 GKS Tychy 15
7 ŁKS Łódź 14
Pełna tabela