Aktualności

Oleksii Bilorukavyi: Chcemy zapewnić kompleksowe wsparcie

Widzew Łódź rozpoczyna kompleksowy program wsparcia dla młodych piłkarzy z Ukrainy. Klubowym mediom pierwszego wywiadu udzielił odpowiedzialny Oleksii Bilorukavyi, który objął w Akademii funkcję trenera i koordynatora ds. relacji społecznych.

Antoni Figlewicz: W poniedziałek obejmie pan stanowiska trenera i koordynatora ds. relacji społecznych. Czy to dla pana wyzwanie?

Oleksii Bilorukavyi: Jak najbardziej. Przede wszystkim będziemy pracować z zawodnikami, którzy przyjadą tu z Ukrainy i będą chcieli kontynuować swoją karierę piłkarską. Projekt w domyśle jest kierowany do osób, które już wcześniej grały w piłkę - chcemy dać im możliwość rozwoju. Cieszę się, że Klub udostępnia tym chłopcom fajne warunki do treningu, które pozwolą im pielęgnować swoją pasję, choć oczywiście mam nadzieję, że możliwie szybko będą mogli wrócić do swojej ojczyzny.

Jak istotne może być danie tym młodym piłkarzom możliwości trenowania i na ile może to pozwolić im na aklimatyzację w Polsce?

- To bardzo ważny aspekt. W tak ciężkim okresie każda pomoc jest istotna. Do Polski przyjechało i jeszcze będzie przyjeżdżać wiele osób, a zapewnienie im godnych warunków powinno być priorytetem, ale możliwość kontynuowania piłkarskiej przygody może być dla tych młodych zawodników równie ważna.

W jaki sposób doszło do Twojego nawiązania współpracy z Widzewem? 

- Mam wrażenie, że taki pomysł kiełkował w Widzewie od samego początku wojny. Z inicjatywą wyszedł zarząd Klubu i dyrektor Akademii Widzewa, którzy uznali, że stworzenie grupy treningowej dla takich zawodników będzie dobrym sposobem, by pomóc zawodnikom z Ukrainy. Młodzi ludzie uciekają z kraju przed wojną i mogą potrzebować tak pomocy materialnej, jak i wsparcia społecznego. 

Posiadasz licencję trenerską UEFA B, ale nie będziesz "tylko" trenerem - jakie będą Twoje podstawowe obowiązki?

- Wcześniej pracowałem z wieloma zawodnikami z zagranicy, więc jestem gotowy do podjęcia tego wyzwania. Poza zapewnieniem dzieciom udziału w zajęciach piłkarskich, postaramy się też by miały dobre warunki bytowe i możliwość nauki, także języka polskiego. Ponadto, niezwykle ważny będzie też kontakt z tymi młodymi zawodnikami także poza treningami. Będziemy stale dbać o nich oraz ich rodziny i postaramy się zaspokoić także inne potrzeby życia codziennego, tak by po prostu czuli się tutaj dobrze.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Prezentacja Autokaru 28.06.2022

Prezentacja Autokaru 28.06.2022

Tabela rozgrywek

1 Miedź Legnica 77
2 Widzew Łódź 62
3 Arka Gdynia 61
4 Korona Kielce 56
5 Odra Opole 51
6 Chrobry Głogów 50
7 Sandecja Nowy Sącz 47
Pełna tabela