Aktualności

Michał Sikorski: Porównaliśmy działania Akademii Widzewa z wzorcami w Bilbao

Koordynator szkolenia Akademii Widzewa opowiedział nam o stażu w Athleticu.

W lutym przedstawiciele Akademii Widzewa odbyli pożyteczny staż w Kraju Basków. Koordynator szkolenia Michał Sikorski i dyrektor Maciej Szymański przyglądali się z bliska pracy akademii Athleticu Bilbao oraz Deportivo Alaves.

Widzew.com: Czym na co dzień zajmuje się pan w Akademii Widzewa?

Michał Sikorski: W Akademii Widzewa Łódź pełnię funkcje koordynatora szkolenia i skautingu kategorii wiekowych U12-U15.

W lutym spędził pan tydzień na stażu w Athleticu Bilbao i Deportivo Alaves. Jak wrażenie z przebytego szkolenia?

- Podczas pobytu razem z dyrektorem Maciejem Szymańskim mogliśmy obserwować pracę trenera pierwszej drużyny Deportivo Alaves, grającej na co dzień w Primiera Division, oraz mieliśmy dostęp do wszelkich informacji na temat funkcjonowania zespołu. Byliśmy obecni na treningach, również tych zamkniętych, po których braliśmy udział w podsumowaniu zajęć z trenerem Asierem Garitano. Drugą część wyjazdu spędziliśmy na stażu w akademii Athleticu Bilbao, gdzie mieliśmy okazję odbyć rozmowy z trenerami zespołów grup młodzieżowych. Braliśmy udział w wykładach z udziałem metodologa, podczas których przedstawiono nam strukturę akademii i rozmawialiśmy na temat aspektów szkoleniowych. Można powiedzieć, że poznaliśmy w szczegółowy sposób działanie akademii Athletic. Uważam, że wyjazd był bardzo wartościowy pod względem szkoleniowym. 

Specjalizuje się pan w pracy z rocznikami U12-U15. Czy jakieś rozwiązania w Akademii Athleticu przykuły pana uwagę w kontekście młodszych zawodników?

- Staż szkoleniowy przyniósł nam sporo wniosków. Staraliśmy się porównywać działania Akademii Widzewa z wzorcami w Bilbao, w szerszym kontekście, ale też na poszczególnych etapach szkolenia. To co zwraca uwagę w pracy z młodszymi rocznikami w Athleticu jest fakt, że szkolenie zaczyna się tam w tym samym momencie co w naszej akademii, czyli od rocznika U12. Wszyscy zawodnicy, którzy w przyszłości chcieliby trafić do akademii Athelticu trenują w klubach partnerskich. Klub z Bilbao ma ich łącznie 146.

Jak wygląda selekcja potencjalnych kandydatów, chętnych by grać w akademii Athleticu?

- W Bilbao wprowadzili system, który pozwala na stałą obserwację wszystkich zawodników. Polega to na tym, że trenerzy w klubach partnerskich są zatrudniani przez Athletic, który dodatkowo wyznacza koordynatorów, przeprowadzających raz w tygodniu hospitacje treningowe. Pozwala to stale obserwować wyróżniających się zawodników oraz ujednolicić program szkolenia. Wszystkie kluby partnerskie Athleticu pracują według jednego schematu przygotowanego przez klub z Bilbao. Nie ma w tym wszystkim przypadku, dzięki czemu piłkarze, którzy rozpoczynający swoją przygodę pod skrzydłami Athleticu posiadają już wymagany zakres umiejętności.

Cała ta infrastruktura robi ogromne wrażenie. Czy jest to kierunek, w którym Akademia Widzewa chce dążyć?

- Zachowując odpowiednią skalę wydaje mi się, że już zmierzamy w podobnym kierunku. Pamiętajmy, że w Athleticu też nie mieli na początku 140 klubów partnerskich, ale od kilku, a następnie krok po kroku rozwijali swój projekt. My dopiero zaczynamy intensywniej pracować w tym kierunku. Posiadamy już grono klubów partnerskich, pozyskujemy kolejne, zgłaszają się do nas następni chętni. Przed nami jeszcze długa droga do momentu, kiedy będzie to wyglądać wzorcowo. Jako Akademia oferujemy klubom partnerskim możliwość szkoleń, programy treningowe dla kategorii U8 - U11. Dodatkowo nasz koordynator klubów partnerskich oraz ja jesteśmy obecni na treningach zespołów. Wymieniamy się spostrzeżeniami i mamy też uwagę na obiecujących piłkarzy. Powtórzę, że jest to jeszcze na małą skalę, ale staramy się to dalej rozwijać. 

W trakcie stażu mieliście też możliwość obejrzenia meczu ligowego Deportivo Alaves oraz zespołów młodzieżowych akademii Athleticu. Czy było to ciekawe doświadczenie?

- Obserwacja meczu pierwszej drużyny Deportivo Alaves na podsumowanie mikrocyklu treningowego była bardzo wartościowa z punktu widzenia szkoleniowego. Obserwowaliśmy również mecze ligowe z udziałem drużyn Akademii Athletic Bilbao.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Widzew Łódź - GKS Tychy 19.09.2021

Tabela rozgrywek

1 Korona Kielce 22
2 Widzew Łódź 20
3 Sandecja Nowy Sącz 16
4 Miedź Legnica 15
5 Podbeskidzie Bielsko-Biała 15
6 GKS Tychy 15
7 ŁKS Łódź 14
Pełna tabela