Aktualności

Michał Opiłka koordynatorem skautingu Akademii Widzewa

33-letni skaut, który ma na swoim koncie pracę między innymi w klubach szkockich, został koordynatorem skautingu Akademii Widzewa.

Pochodzący z Torunia Michał Opiłka w trakcie kariery zawodniczej był obrońcą. Jego karierę zastopowały urazy, w konsekwencji których szybko przekwalifikował się na skauta piłkarskiego. Przygodę z tym fachem rozpoczął w Szkocji, do której trafił jeszcze jako czynny zawodnik. Tam też działał na zlecenie Polskiego Związku Piłki Nożnej, poszukując młodych i utalentowanych piłkarzy polskiego pochodzenia.

W 2016 roku trafił do klubu Reading FC. Pracował w jego Akademii, a później już przy pierwszym zespole, współpracując z Jaapem Stamem, doskonale znanym byłym reprezentantem Holandii i piłkarzem między innymi Manchesteru United, AC Milanu i Ajaxu Amsterdam. W Szkocji swoje umiejętności podnosił również na stażu w Hibernian Edynburg, gdzie oceniał przydatność piłkarzy do pierwszego zespołu. W Polsce Opiłka pracował w sezonie 2018/2019 w Rakowie Częstochowa, a następnie w Juventus Academy Toruń. W trakcie kariery skautingowej ukończył wiele kursów analitycznych, organizowanych między innymi przez Angielską Federację Piłkarską (FA).

Szefem skautingu Widzewa od początku listopada jest Tomasz Wichniarek, który zajmuje się przede wszystkim poszukiwaniem piłkarzy pod kątem pierwszej drużyny, ale również nadzorem całej pracy skautingowej w klubie, w tym tej wykonywanej w ramach funkcjonowania Akademii Widzewa. Opiłka w porozumieniu z Wichniarkiem koordynować będzie działania skautów w Akademii i zajmować się pozyskiwaniem najbardziej utalentowanych piłkarzy z całego kraju do zespołów młodzieżowych.

- Przede wszystkim jako koordynator skautingu młodzieżowego Michał będzie odpowiedzialny za organizację pracy skautów młodzieżowych. Do jego podstawowych zadań będą należeć: analiza i przetwarzanie danych od regionalnych skautów i ich współpracowników, a następnie przekazywanie ich do mnie i dyrektora Akademii. Jego rolą będzie też dostosowywanie procesu poszukiwania utalentowanych piłkarzy do potrzeb pierwszego zespołu w zakresie młodzieżowców. Będziemy blisko współpracować również przy budowaniu działu analiz skautingowych, którego zadaniem będzie tworzenie profili młodych zawodników. W mojej ocenie Michał to osoba z dużym doświadczeniem i potencjałem, by wszystko w tym zakresie odpowiednio poukładać z jak największym pożytkiem dla klubu - podkreśla Tomasz Wichniarek, szef widzewskiego skautingu.

- Naszym celem jest, aby mieć wiedzę na temat wyróżniających się zawodników z całej Polski, którzy mogą dołączyć do Akademii Widzewa. Michał przekonał nas do siebie nastawieniem do pracy, zaangażowaniem w obserwacjach młodych zawodników w Polsce, ale tez wcześniej zdobytym doświadczeniem zagranicznym. Te dobre praktyki chcemy przenosić również na nasz grunt - wyjaśnia Maciej Szymański, dyrektor Akademii Widzewa.

- Każdy wie, jaką marką jest Widzew. Uważam, że bycie częścią takiego projektu, czyli trwającej od 2015 roku reaktywacji klubu, to duże wyróżnienie. Akademia Widzewa to świetne miejsce do pracy i rozwoju. Chciałbym wykorzystać tu moje doświadczenie nabyte przede wszystkim w pracy w Rakowie czy Reading FC. Jestem pewien, że może ono być cennym uzupełnieniem doświadczeń w zakresie skautingu Tomasza Wichniarka czy Macieja Szymańskiego, którzy pracowali w czołowych polskich klubach. W futbolu młodzieżowym najważniejsza jest obserwacja, ponieważ trudno o kompleksowe opracowania statystyczne najmłodszych piłkarzy, więc na ten element oceny będę stawiał przede wszystkim, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli tworzyć własne bazy danych - przyznaje Michał Opiłka.

Pełniący dotychczas funkcję koordynatora skautingu Akademii Michał Sikorski kontynuować będzie współpracę z klubową kuźnią talentów, tyle że w roli skauta regionalnego.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Stal Głowno - Widzew II Łódź 18.09.2021

Stal Głowno - Widzew II Łódź 18.09.2021

Tabela rozgrywek

1 Korona Kielce 22
2 Widzew Łódź 19
3 Miedź Legnica 15
4 ŁKS Łódź 14
5 Podbeskidzie Bielsko-Biała 12
6 GKS Tychy 11
7 Odra Opole 11
Pełna tabela