Aktualności

Michał Opiłka: Chciałbym wprowadzić do klubu trochę świeżej krwi

Michał Opiłka - nowy koordynator skautingu Akademii Widzewa - był gościem środowej "Młodzieżówki" na antenie Widzew.FM.

33-letni Michał Opiłka pracował jako skaut w akademii Reading FC i odbył staż w Hibernian Edynburg. W Polsce w sezonie 2018/2019 odpowiadał za skauting w Rakowie Częstochowa, a później - w Juventus Academy Toruń. Teraz oficjalnie objął stanowisko koordynatora skautingu Akademii Widzewa.

- Chciałbym wprowadzić do klubu trochę świeżej krwi. W Anglii i Szkocji miałem okazję obserwować, jak tworzy się profesjonalne siatki skautingowe zarówno na poziomie akademii, jak i pierwszych zespołów. W Polsce pracowałem m.in. z Łukaszem Piworowiczem, który obecnie odpowiada za skauting w Górniku Zabrze. W Widzewie są już doświadczeni Maciej Szymański i Tomasz Wichniarek - mam nadzieję, że razem stworzymy sprawny zespół, którego praca za jakiś czas dla klubowi konkretne efekty - powiedział w rozmowie na antenie Widzew.FM Michał Opiłka.

Struktura klubu zakłada stworzenie dwóch pionów skautingu - jednego dedykowanego pierwszej drużynie, drugiego - dedykowanego Akademii. Choć Michał Opiłka będzie pomagał Tomaszowi Wichniarkowi w pracy na rzecz zespołu seniorów, to jednak jego głównym zadaniem będzie pozyskiwanie uzdolnionej młodzieży do drużyn młodzieżowych.

- Wstępnie tak to można określić, ale należy pamiętać, że mamy połowę listopada, a okienko transferowe otwiera się już w styczniu. Pierwszy zespół jest teraz sprawą priorytetową, ale na pewno nie zaniedbamy przy tym sprawy Akademii. Oprócz pozyskiwania graczy do młodzieżowych drużyn Akademii Widzewa, będę się zajmować także wyszukiwaniem młodzieżowców, którzy mogliby wzmocnić pierwszy zespół. Będziemy obserwować graczy zarówno z I, II, ale i III czy nawet IV ligi. Nie ukrywam, że lista młodzieżowców-kandydatów do Widzewa w najbliższym okienku transferowym jest już w dużej mierze gotowa, ale dopracowujemy ją wraz ze skautami, którzy już pracują w Akademii. Niedługo zaprezentujemy ją Tomaszowi Wichniarkowi, całemu sztabowi szkoleniowemu i zarządowi - dodał.

Mimo że lista nazwisk potencjalnych nowych graczy Akademii Widzewa jest już dość długa, to jednak z dyrektorem Akademii Maciejem Szymańskim ustalono, że na razie transferów nie będzie zbyt dużo. - W ciągu najbliższych kilku tygodni zorganizujemy test-mecz, w którym wystąpią obserwowani przez nas i raportowani już od dłuższego czasu zawodnicy nie tylko z Łodzi i województwa, ale i z całej Polski. Oczywiście nie traktujemy go jako wykładnik, po którym będziemy podejmować personalne decyzje, ale chcemy też pokazać, że Widzew to miejsce, w którym pracuje się dobrze i profesjonalnie - powiedział nowy koordynator skautingu Akademii Widzewa. Planowany jest jeden wspólny mecz dla roczników 2004/2005 oraz oddzielne dla roczników 2006, 2007 i 2008. - Liczymy, że w każdym z nich wystąpi co najmniej 22 zawodników - dodał.

Jak podkreślił Michał Opiłka, skauting jest działaniem długofalowym, a jego efekty nie są widoczne od razu. - Kiedy obserwujemy chłopaka, który ma 13 lat, musimy od razu wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał w wieku 18 lat i czy będzie w stanie dać coś drużynie seniorów. Ściąganie z drugiego końca Polski 16-latka, który od początku nie rokuje jako kandydat do pierwszego zespołu jest oszukiwaniem zarówno takiego zawodnika, jak i samego siebie - powiedział.

W trakcie swojej dotychczasowej pracy w skautingu Michał Opiłka poznał wiele standardów tego typu działań, które chciałby teraz wprowadzić w Widzewie. - Kluczem do wszystkiego jest jak najwięcej informacji o jak największej liczbie graczy z całej Polski. Chcielibyśmy mieć przynajmniej jednego skauta w każdym województwie, najlepiej z regionu, dobrze znającego specyfikę lokalnej piłki. Początkowo opierać się to będzie na wolontariacie, ale będziemy dążyć do tego, aby w jak największym zakresie komercjalizować tę pracę - powiedział.

Określone standardy dotyczą też oceny poszczególnych zawodników obserwowanych przez skautów. - Mamy wspólną bazę i arkusze oceny, w których opisujemy zawodnika, jego zachowania w ofensywie i defensywie, cechy fizyczne, motoryczne czy mentalne. Na poziomie Akademii na razie nie ma potrzeby rozbudowywania tego bardziej - podkreślił.

Powtórki audycji "Młodzieżówka" prowadzonej przez Arkadiusza Stolarka można będzie odsłuchać na falach Widzew.FM o godz. 18:00 i 22:00. Program dostępny jest również w archiwum aplikacji mobilnej Widzew Łódź.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Wizyta w SP nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim

Wizyta w SP nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim

Tabela rozgrywek

1 Korona Kielce 22
2 Widzew Łódź 19
3 Miedź Legnica 15
4 ŁKS Łódź 14
5 Podbeskidzie Bielsko-Biała 12
6 GKS Tychy 11
7 Odra Opole 11
Pełna tabela