Aktualności

Joma: ponad 50 lat historii w drodze do sukcesu

Hiszpańska marka, od ponad pół wieku cieszy się zaufaniem klubów i federacji na całym świecie. Jak wyglądała jej podróż na szczyt?

Z okazji kolejnego "Dnia ze sponsorem" organizowanego w ramach akcji #GRAMYRAZEMZBIZNESEM zachęcamy do zapoznania się z kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii firmy Joma - sponsora technicznego Widzewa, który od dwóch lat ubiera czerwono-biał-czerwonych.

1965 r.

Fructuoso Lopez zakłada firmę Joma Sport. Rozpoczyna produkcję obuwia sportowego. Wtedy zatrudnia zaledwie ośmiu pracowników.

1969 r.

Oficjalna forma prawna - Joma Sport SA. Powstaje pierwsza fabryka o powierzchni 500 mkw. Do 20 zwiększyła się liczba pracowników. Zainstalowana została pierwsza linia do ręcznego montażu.

1980 r.

Powstaje drugi zakład o powierzchni około 2000 m2. Stale zwiększa się liczba zatrudnionego personelu -  do 70 pracowników. Joma nabywa dwie nowe, półautomatyczne linie montażowe. Markę Joma po raz pierwszy zaprezentowano na targach ISPO w Monachium.

1987 r.

Opracowano nowy system podeszwy buta (CPC Control Press Chamber). Joma tworzy nową linię butów piłkarskich przy użyciu tej technologii. Z drugiej strony Joma podpisuje dwie pierwsze umowy sponsorskie z Martínem Vázquezem (piłkarzem Realu Madryt) i Francisco (piłkarzem Sevilli). Ponadto zostaje otwarta nowa, trzecia fabryka, która jest obecnie siedzibą firmy Joma. Jej powierzchnia liczy 65 000 mkw. Wykrzystywane są trzy automatyczne linie i zatrudnionych jest ponad 300 pracowników.

1988 r.

Joma sponsoruje Emilio Butragueño (piłkarz Realu Madryt) i Txiquiego Beguiristáina (piłkarz FC Barcelony).

1990 r.

Joma wspiera hiszpańską drużynę lekkoatletyczną, w której biegał José Luis González, rekordzista świata na 1500 metrów. Również piłkarz Alfonso Pérez dołącza do "rodziny" Jomy.

1992 r.

Joma zostaje liderem w sprzedaży butów piłkarskich. Fermín Cacho zdobywa olimpijskie złoto na 1500 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie. Podczas tych samych igrzysk olimpijskich po wygranej z Polską, Alfonso zostaje złotym medalistą w piłce nożnej.

1996 r.

Joma otwiera spółkę w Meksyku, w mieście Celaya. Sponsoruje lokalny zespół, w którym gra Emilio Butragueño.

1998 r.

Joma rozpoczyna kampanię THE COLOR IN FOOTBALL i wstrząsa światowym rynkiem butów piłkarskich. Alfonso nosi białe buty, Morientes zaskakuje butami w kolorze czerwonym.

1999 r.

Powstaje kolejna spółka w San Diego, w USA: Joma USA Inc.

2000 r.

Jakość sponsorowanych zespołów Jomy stale rośnie: Sevilla FC, a także reprezentacje Kostaryki i Hondurasu dołączają do Jomy. Powstaje spółka w Chinach.

2002 r.

Joma otwiera spółkę we Włoszech. Piłkarska reprezentacja Kostaryki gra w Mistrzostwach Świata w Japonii i Korei. Zespół Deportivo de La Coruña wygrywa Copa del Rey (Puchar Króla). Pierwszy zespół kolarski podpisuje umowę z Jomą.

2006 r.

Utworzono trzy nowe spółki (Joma UK, Joma Latinoamerica w Panamie i Joma Brazylia), kończąc mapę filii Joma na całym świecie. Zawodnik Juan Carlos de la Ossa wygrywa pierwszy Word Cross Tournament. Seville FC została uznana przez IFFHS za najlepszą drużynę na świecie po wygraniu dwóch pucharów UEFA, Superpucharu Hiszpanii, Superpucharu Europy i Copa del Rey (Puchar Króla). Kanouté podpisuje umowę sponsoringową z Jomą. Firma staje sie wiodącą marką w Hiszpanii. Opracowano nowe udogodnienia logistyczne pozwalające szybciej i łatwiej dostarczać odzież. Zwiększono pojemność magazynów, a skuteczność usługi poprawiona została pod względem jakości.

2011 r.

Joma podpisuje umowę sponsoringową z Valencia CF, uważaną za jedną z najlepszych hiszpańskich drużyn piłkarskich. Joma dominuje na rynku sprzętu w Hiszpanii z ponad 50-procentowym udziałem w rynku.

2014 r.

Reprezentacja Hondurasu rozgrywa swoje drugie mistrzostwa świata. Sponsorowany przez Jomę ES Setif zdobywa  Puchar Świata FIFA Club. System klasyfikacji zamówień jest zintegrowany z centrum logistycznym Toledo o wydajności do 30 000 jednostek na godzinę.

2015 r.

Joma Sport i Hiszpański Komitet Olimpijski łączą siły, a Joma zostaje sponsorem głównego podmiotu sportowego w Hiszpanii. Ponadto Joma sponsoruje komitety olimpijskie Portugalii, Meksyku, Bułgarii, Mołdawii, Andory i Malty na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Joma zostaje trzecią piłkarską marką na świceie, a pierwszą w Hiszpanii.

2016 r.

Igrzyska Olimpijskie były najważniejszym wydarzeniem sportowym 2016 roku. Firmy Joma tam nie zabrakło. Marka stała się jedną z największych pod kątem obecności w Rio de Janeiro. Sponsorowała 9 komitetów olimpijskich, takich jak Hiszpania, Meksyk i Portugalia, oraz 18 federacji i dyscyplin sportowych, takich jak reprezentacja piłki ręcznej Chorwacji, drużyny rugby w Hiszpanii, narodowa drużyna piłki nożnej w Hondurasie oraz federacje lekkoatletyczne tak ważne jak hiszpańska, marokańska i meksykańska. Ze wszystkich sportowców, którzy brali udział w Rio, ponad 10 procent wystąpiło w odzieży Joma. Widoczność i rozgłos, które wywarły ogromny pozytywny wpływ na firmę, sprawiły, że dla marki Joma był to jeden z najważniejszych momentów w historii.

2018 r.

Hiszpańska Para Królewska odwiedza siedzibę firmy JOMA SPORT w Portillo de Toledo. Jest to jej główna siedziba, w której znajdują się biura i centrum logistyczne. Fructuoso López, prezes i założyciel firmy oraz jego synowie wchodzący w skład rodzinnego biznesu gościli wizytę Ich Królewskiej Mości Króla i Królowej w towarzystwie przedstawicieli instytucjonalnych. Mogli przekonać się jak bardzo ważną pracę  Joma wykonuje od ponad 50 lat w sektorze sportowym Hiszpanii i na świecie, jako marka, która nie przestaje się rozwijać i dla której nie ma granic. W końcu Joma Sport otworzył biura w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji, które są obecne w ponad 70 krajach na całym świecie.

* Nawiązanie współpracy z Widzewem Łódź. Joma w czerwcu 2018 roku zostaje sponsorem technicznym klubu, który właśnie awansował do II ligi (SZCZEGÓŁY, KONFERENCJA PRASOWA)

2019 r.

Marka Joma Sport znajduje się w pierwszej dziesiątce w światowym rankingu.

1. miejsce w Ameryce Środkowej.

6. miejsce w Europie.

6. miejsce w rankingu klubów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

*Joma wspólnie z Widzewem i jego kibicami przygotowuje dedykowaną, spersonalizowaną koszulkę meczową na sezon 2019/2020 (SZCSEGÓŁY, WIDEO).

Przez ten czas Joama coraz śmielej zdobywa polski rynek. Powstaje coraz więcej firmowych sklepow Joma.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Wisła Kraków 02.12.2021 cz. III

Widzew Łódź - Wisła Kraków 02.12.2021 cz. III

Tabela rozgrywek

1 Miedź Legnica 41
2 Widzew Łódź 38
3 Korona Kielce 32
4 Podbeskidzie Bielsko-Biała 32
5 Sandecja Nowy Sącz 31
6 GKS Tychy 30
7 ŁKS Łódź 29
Pełna tabela