Aktualności

Dyrektor Akademii Widzewa z wizytą na kongresie sportowym FC Barcelony

We wtorek 12 listopada dyrektor Akademii Widzewa Maciej Szymański uczestniczył w Sportowym Tygodniu Technologicznym Barcy.

FC Barcelona to nie tylko jeden z najlepszych pod względem wyników sportowych klub piłkarski na świecie. To również wyjątkowe środowisko stawiające na rozwój każdej dziedziny funkcjonowania klubu. Duma Katalonii nie zatrzymuje jednak całej wiedzy dla siebie. Wspiera wymianę doświadczeń i zachęca do współpracy fachowców z całego świata. Służy temu przede wszystkim Centrum Innowacyjności Barcy (Barca Innovation Hub), które jest organizatorem sympozjów szkoleniowych czy kursów edukacyjnych on-line.

Obecnie FC Barcelona realizuje cykl otwartych wykładów i warsztatów pod szyldem Sportowego Tygodnia Technologicznego Barcy (Barça Sports Tech Week). Jego pierwszą odsłoną był Szczyt Trenerski, w którym prelegentami byli nie tylko eksperci Blaugrany, ale również przedstawiciele innych hiszpańskich klubów, jak Jagoba Arrasate z Osasuny Pampeluna, czy reprezentanci zupełnie innych myśli szkoleniowych. Wśród tych ostatnich znalazł się doskonale znany w Polsce Nenad Bjelica, obecnie szkoleniowiec świetnie radzącego sobie w tym sezonie w Lidze Mistrzów chorwackiego Dinama Zagrzeb.

We wtorek głównym tematem wystąpień i rozmów była komunikacja między trenerem a zawodnikiem oraz to, jak spowodować by profesjonalny zawodnik nadal się rozwijał. Dyskusje ekspertów dotyczyły tego, na ile ten kluczowy dla zarządzania zespołem proces można wznieść na wyższy poziom i jak przekłada się on na dalszy rozwój piłkarza oraz w efekcie zwiększenie jego wartości, również finansowej na rynku.

- Niezależnie od kręgu kulturowego akcentowane zawsze jest to samo. Zbudowanie relacji z zawodnikiem wymaga słuchania go, poznawania jego potrzeb i empatii. Różne narzędzia stosowane przez trenerów, np. nagrania wideo, to środki, które wdrożyć można w każdym klubie na świecie. Sposób trafiania do ludzi, zdobywania zaufania jest wszędzie podobny - przyznaje Maciej Szymański, który brał udział we wtorkowych warsztatach.

W sporcie drużynowym, gdzie o sukcesie decyduje zespół, nie można się oczywiście skupiać tylko na jednostce. - Muszą być też jasno wyznaczone zasady funkcjonowania i współpracy w grupie, żeby zapewniać jej spójność. Trzeba pamiętać o zachowaniu równowagi między drużyną i jednostką, bo każda osoba w grupie ma na nią wpływ i wszyscy muszą być gotowi do gry w każdym momencie. To, co usłyszałem w Barcelonie, potwierdza, że działania, które chcemy realizować w Akademii, są podobne, a najlepsze praktyki nie muszą być wypadkową tylko nakładów finansowych, ale przede wszystkim kultury pracy - dodaje Szymański.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Stal Głowno - Widzew II Łódź 18.09.2021

Stal Głowno - Widzew II Łódź 18.09.2021

Tabela rozgrywek

1 Korona Kielce 22
2 Widzew Łódź 19
3 Miedź Legnica 15
4 ŁKS Łódź 14
5 Podbeskidzie Bielsko-Biała 12
6 GKS Tychy 11
7 Odra Opole 11
Pełna tabela