Aktualności

Co on robi #NaWidzewie? Webinar z Tomasem Pereirą za nami

Efektywny czas treningu, przyspieszenie gry i zwiększenie kreatywności zawodników - to niektóre z tematów poruszonych w trakcie webinaru #NaWidzewie prowadzonego przez Tomasa Pereirę. Po tym materiale jesteśmy pewni, że widzewska młodzież jest w dobrych rękach.

W czwartek 10 grudnia kibice, trenerzy i wszyscy inni chętni, chcący pogłębiać swoją wiedzę na temat procesu szkolenia mieli okazję obejrzeć kolejny webinar #NaWidzewie, jeden z projektów Akademii Widzewa współtworzonych we współpracy z klubową telewizją WidzewTV [SUBSKRYBUJ]. Widzów przed monitorami powitał Tomas Pereira, koordynator ds. metodologii szkolenia w Akademii Widzewa oraz dyrektor Akademii Widzewa Maciej Szymański, który w trakcie trwania wykładu online pełnił rolę tłumacza.

Przeczytaj pierwszy wywiad z Tomasem Pereirą [KLIKNIJ]

Na początku słuchacze webinaru mogli poznać drogę kariery Pereiry, jego wykształcenie oraz dowiedzieć się, jak w ogóle trafił do kuźni talentów Widzewa Łódź. Następnie prowadzący przeszedł do konkretów, czyli zmian, jakie zachodzą w Akademii od momentu jego pojawienia się przy Piłsudskiego 138. Pierwszym zagadnieniem poruszonym przez Portugalczyka był efektywny czas treningu. Pereira spędził ogrom czasu, oglądając treningi młodych widzewiaków i przeanalizował, że dużo czasu w trakcie jednostki treningowej jest marnowane np. na oczekiwaniu w kolejce do wykonania ćwiczenia lub przez tak prozaiczne sprawy, jak złe rozlokowanie wody do picia. Dzięki zasygnalizowaniu tych zmian po kilku miesiącach udało się wydłużyć efektowny czas treningu - poprzez zmianę form wykonywania ćwiczeń, odprawy przedtreningowe oraz ramowe ustalanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie boiska do zajęć.

Poznaj kulisy pracy Tomasa Pereiry [WIDEO]

W kolejnej części internetowego wykładu na widzów czekała odpowiedź, jak w trakcie procesu treningowego pobudzać kreatywność zawodników i uczyć ich samodzielnego przyspieszania gry. By uzyskać odpowiednie efekty, należy zmienić proponowane ćwiczenia tak, by one same tworzyły odpowiednie środowisko do uczenia pożądanych postaw na murawie. - Dobierając odpowiednie środki treningowe, możemy powodować, że odpowiednie zachowania pojawią się u zawodników, pobudzą się odpowiednie zachowania w mózgu, bez ingerencji trenerów w trakcie zajęć. Gdy trener krzyczy za dużo i poprawia w trakcie ćwiczeń, traci możliwość oceny i analizy wykonania ich przez piłkarzy - mówił Pereira.

Koordynator ds. szkolenia rozłożył na czynniki pierwsze założenie, że zespoły Akademii Widzewa mają grać zespołowo i zaczął zastanawiać się, co to właściwie znaczy. Odpowiedzi, a co za tym idzie oczekiwania, mogły być różne. - W Akademii Widzewa stawiamy sobie za cel, by kibice oglądający mecze naszych drużn mogli poznać je po stylu, nawet jeśli zespoły na boisku zamienią się strojami. Mają poznać styl Widzewa - mówił Portugalczyk, który następnie przedstawił fragment film szkoleniowego wyświetlanego trenerom widzewskiej Akademii. - Takie materiały mają pomóc trenerom patrzeć na aspekty boiskowe w ten sam sposób - tłumaczył prowadzący wykład na antenie WidzewTV.

W ostatnim fragmencie swojego szkolenia Pereira przedstawił założenia komunikacji, jaką powinno kierować się do młodych zawodników. By to zobrazować, wskazał budynek klubu piłkarskiego, w którym pracował w trakcie pobytu w Norwegii.  Opis budynku przedstawiony przez prowadzącego początkowo był ogólny, ale z czasem był coraz dokładniejszy i podobnie powinno być z przedstawianiem pożądanych zachowań wśród zawodników. - Młodzi piłkarze grają po to, by osiągnąć kolejny szczebel drabinki rozwoju, co nie zawsze pokrywa sie z wymaganiami od trenera. Celem szkoleniowców powinno być przekonanie piłkarzy do wizji i wskazanie im, że dla nich również będzie korzystna i wlać w nich nadzieję, że dany sposób jest skuteczny - mówił Tomas Pereira.

Zachecamy do poszerzenia swoich horyzontów i obejrzenia całego webinaru #NaWidzewie, który dostepny jest poniżej.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Skra Częstochowa 24.09.2021 cz. III

Widzew Łódź - Skra Częstochowa 24.09.2021 cz. III

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 23
2 Korona Kielce 22
3 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18
4 GKS Tychy 18
5 ŁKS Łódź 17
6 Odra Opole 17
7 Arka Gdynia 16
Pełna tabela