Aktualności

Akademia Widzewa: rozwój fizyczny ważny od najmłodszych lat

To że pierwszą kategorią wiekową w Widzewie jest U12, nie znaczy, że klub nie dba o rozwój przyszłych piłkarzy od najmłodszych lat. Ta praca wykonywana jest przy współpracy z partnerami Akademii.

Należą do nich nie tylko kluby sportowe z Łodzi i okolic, które zajmują się szkoleniem najmłodszych adeptów piłki nożnej, ale również szkoła. Kokoro Łódź, bo o tej placówce mowa, uruchamia we współpracy z klubem klasy sportowe w prowadzonej przez siebie szkole podstawowej. Duży wpływ na kształcenie fizyczne, ale też osobowe będzie mieć w niej kadra szkoleniowa Akademii Widzewa.

Dlaczego ten etap wiekowy jest tak ważny w rozwoju?

Warto pamiętać, że najchętniej w zajęciach sportowych dla dzieci biorą udział najmłodsi, którzy są zazwyczaj pełni ruchu i energii, a ćwiczenia nie kojarzą im się z koniecznością czy zmęczeniem. W związku z tym warto wykorzystać naturalną chęć dzieci do wykonywania ćwiczeń, by zaszczepić ją w nich na długie lata i by nigdy nie kojarzyła im się ona z nieprzyjemnym obowiązkiem. Dodatkowo, dzieci do 12 roku życia bardzo szybko uczą się nowych umiejętności ruchowych, będąc w kolejnym etapie gotowe do wykonywania różnorodnych zadań z piłką.

Poza tym, należy pamiętać, że wszechstronny ruch poprawia sprawność i kondycję dziecka. Zmniejsza się również ryzyko otyłości, a znacząco poprawia się jego odporność, postawa i koordynacja ruchowa. Wzmacniają się kości, stawy oraz mięśnie. Te ostatnie stworzą swego rodzaju rusztowanie, które ochroni przed urazami, przeciążeniami czy dolegliwościami bólowymi, a organizm zostaje dotleniony.

W kontekście dalszego rozwoju bardzo istotne jest także to, że sport od wczesnego wieku uczy współpracy, budowania relacji w grupie, a także dzielenia się zadaniami. Sport łączy ludzi o tych samych pasjach, rozumiejących własne potrzeby, radości i niedogodności. Dzięki sportowi zawiązują się przyjaźnie na całe życie. Sport rozwija samodyscyplinę i poczucie, iż życiowe osiągnięcia zależą od nas samych.

Jakie są korzyści z uprawiania różnych dyscyplin w młodym wieku?

- wyższy poziom sprawności ogólnej oraz lepszy rozwój poszczególnych cech motorycznych,

- dłuższe kariery sportowe,

- wyższy poziom orientacji przestrzennej, a co za tym idzie podejmowania decyzji,

- mniejsze ryzyko kontuzji przeciążeniowych,

- mniejsze ryzyko „wypalenia się” z powodu stresu, spadku motywacji czy braku radości z gry,

- większa aktywność ruchowa będąc dorosłym.

Na potrzeby naboru do nowych klas szkoły podstawowej, Kokoro i Akademia Widzewa wspólnie przygotowały projekt „Szukamy Talentów”. Inicjatywa wynika z doskonałego zrozumienia w Akademii Widzewa znaczenia rozwoju ruchowego dzieci. Nowy program szkolny ma przygotowywać najmłodszych do uprawiania sportu w przyszłości.

Dzieci będą miały zajęcia z trenerami różnych dyscyplin sportowych, by przygotowanie ogólnorozwojowe zaowocowało sukcesami sportowymi w przyszłości. Zajęcia będą prowadzili trenerzy piłki nożnej, lekkiej atletyki, judo, tańca czy pływania. Program skierowany jest zarówno do dziewcząt jak i chłopców. Dopiero po trzeciej klasie trenerzy będą proponować dyscyplinę, do której dane dziecko będzie wykazywało największe predyspozycje.

Multidyscyplinarne kształtowanie młodych zawodników trenujących piłkę nożną jest stosowane przez wiele uznanych akademii piłkarskich w Europie, jak na przykład Ajax Amsterdam, Anderlecht Bruksela czy Chelsea Londyn. Teraz do tego grona dołączyć zamierza również Widzew Łódź.

Szczegóły dotyczące rekrutacji do klas sportowych Kokoro znaleźć można na stronie: http://kokoro.szkola.pl/nabor.html. Zgłoszenia do szkoły podstawowej przyjmowane są do 30 kwietnia.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Korona Kielce - Widzew Łódź 15.10.2021

Korona Kielce - Widzew Łódź 15.10.2021

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 32
2 Korona Kielce 25
3 GKS Tychy 22
4 Miedź Legnica 21
5 Arka Gdynia 20
6 Sandecja Nowy Sącz 19
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18
Pełna tabela