Aktualności

#WidzewskaMłodzież śladami łódzkiej historii

Zawodnicy Akademii Widzewa odbyli w czwartek wyjątkową wycieczkę po Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej.

Około 30 młodych piłkarzy wraz ze sztabem trenerskim i dyrektorem Maciejem Szymańskim odwiedziło najstarszą łódzką nekropolię, zwiedzając mogiły i poznając biogramy przedstawicieli trzech z czterech kultur, które położyły fundament pod prężny rozwój "Miasta Włókniarzy”, a także bohaterów walk niepodległościowych i artystów. - Wizyta na Starym Cmentarzu jest jednym z elementów szerszej akcji kultywowania pamięci o zmarłych widzewiakach, ale również innych, znanych łódzkich obywatelach. Zależy nam na tym, by wychowywać młodych piłkarzy i kreować ich osobowość nie tylko w trakcie procesu treningowego. Pozaboiskowe aspekty również są dla nas bardzo ważne - mówił Maciej Szymański.

Ważnym akcentem w trakcie wycieczki, organizowanej przez Akademię razem z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kibiców "Tylko Widzew”, była wizyta na grobie bohatera dwóch wojen światowych, sportowca i prezesa RTS-u Widzewa Łódź, Mariana Malinowskiego i jego brata Seweryna, również prezesa klubu i żołnierza. Piłkarze na miejscu spoczynku zasłużonych działaczy klubu zapoznali się z ich życiorysami, a na koniec zapalili symboliczny znicz. - Rozszerzyliśmy koncepcję z zeszłego roku, kiedy wspólnie z kibicami zrzeszonymi w OSK "Tylko Widzew" sprzątaliśmy groby ważnych widzewskich postaci. Teraz zależy nam, by jednocześnie zwiększać świadomość młodych zawodników - dodał dyrektor Akademii.

Historyczna wyprawa zakończyła się pod mauzoleum Karola Scheiblera, gdzie na uczestników zwiedzania czekał quiz za pośrednictwem urządzeń mobilnych, sprawdzający wiedzę słuchaczy. Wyniki były nadspodziewanie dobre, a kompletem poprawnych odpowiedzi mogło pochwalić się aż 5 piłkarzy oraz sztab trenerski. - Razem z młodzieżą mogliśmy zwiedzić tę niezwykłą nekropolię, obrazującą przekrój wybitnych obywateli naszego miasta. W trakcie wycieczki nie zabrakło również odwiedzin mogił sportowców związanych z Widzewem Łódź. Wycieczka plenerowa z historiami opartymi o kontekst miejsca potrafi przemówić do młodych ludzi, a tacy dziś właśnie odwiedzili Stary Cmentarz. To pierwsza taka inicjatywa, z którą się spotykamy i cieszy nas, że wychodzi ze strony Akademii klubu, który wielokrotnie rozsławiał nasze miasto w Europie - powiedział Cezary Pawlak, przewodnik czwartkowego zwiedzania, a na co dzień prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.


Sponsor strategiczny Akademii Widzewa

Najnowsza Galeria

Widzew Łódź - Skra Częstochowa 24.09.2021 cz. III

Widzew Łódź - Skra Częstochowa 24.09.2021 cz. III

Tabela rozgrywek

1 Widzew Łódź 23
2 Korona Kielce 22
3 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18
4 GKS Tychy 18
5 ŁKS Łódź 17
6 Odra Opole 17
7 Arka Gdynia 16
Pełna tabela